Co warto wiedzieć o włosach?

Co wiemy o włosach?

Co warto wiedziec o wlosach?

Wrogowie włosa

Wrogów włosa jest rzeczywiście wielu. Mogą nimi być: kurz, dym papierosowy, pyłki, lakier do włosów, łupież, grzyby, bakterie, roztocza. Jeśli doda się do tego jeszcze stres spowodowany obecnym rytmem życia i zanieczyszczenie powietrza, łatwo sobie uświadomimy, że włosom należy się staranne i mocniej dostrojone do ich natury traktowanie. Pory roku, klimat, wiek, płeć, szczególne momenty w życiu fizjologicznym w połączeniu ze zmianami hormonalnymi, wpływają decydująco na stan zdrowia włosów.

Włosy w liczbach

Liczba włosów:
  • Przeciętnie każdy z nas na 100 000 włosów na głowie
Osoby z włosami :
  • Koloru blond 150 000
  • Koloru czarnego 110 000
  • Koloru brunatnego 100 000
  • Koloru rudego 75 000

Gęstość włosów: 200 mieszkańców/cm2
Średnica włosa: 0,1 mm
Dzienny wzrost: 0,3 mm
Miesięczny wzrost: 1 cm
Długość życia: 2 – 5 lat
Wytrzymałość włosa: 100 g

Struktura włosów

Włosy głowy mają specyficzne cechy. Wychodzą one ze specyficznego tworu, który określa się jako mieszek włosowy. Normalnie człowiek ma około 5 milionów tych mieszków o gęstości sięgającej 900 włosów/cm2.
Włosy składają się z 3 części, z których każda spełnia swoją funkcję.
Trzon włosa. Jest to widoczna część włosa, tzn. ta która wystaje ponad naskórek. Składa się z 3 warstw zawierających kreatynę, podstawową substancję w strukturze włosa:
  • Rdzeń: bezrdzeniowe komórki, które ułożone są w różnych rzędach i zawierają kreatynę.
  • Kora: ułożone wzdłuż komórki, które otaczają pigmenty (melaninę) odpowiedzialne za kolor włosów
  • Naskórek: komórki zrogowaciałe, które są ułożone „łuskowato”, gdy są w stanie nienaruszonym i zdrowe, dodają włosom połysku i blasku.
Korzeń włosa. Mieszek włosowy albo korzeń włosa to rodzaj stożkowatego podwinięcia naskórka w głąb skóry z nachyleniem około 75o.
Cebulka włosa. W jej wnętrzu przebiegają wszystkie funkcje rozmnażania, które prowadzą do powstania nowego włosa. Komórki cebulki włosowej dzielą się i przekształcają na powierzchni w kreatynę. W głębszej części mieszka znajduje się brodawka włosowa, bogata w naczynia krwionośne i komórki nerwowe kolagenowa struktura. Nad brodawką włosa tkwi macierz włosa, która ma udział we wzroście włosa. Brodawka i macierz tworzą cebulkę włosa, która w korzeniu rozciąga się ku powierzchni. To właśnie w cebulce przebiega proces tworzenia kreatyny i pigmentu.

Trzy okresy życia włosa

Każdy z nas posiada około 100 000 włosów, które ulegają ciągłemu odnawianiu i posiadają szybkość wzrostu sięgającą 3 mm tygodniowo. W ciągu naszego życia włosy przechodzą dokładnie określony cykl, który charakteryzują 3 różne stadia.

I. Stadium zwane ANAGEN
Komórki cebulek włosowych rozmnażają się i pozwalają na wzrost trzonu nowego włosa. Czas: 3-5 lat u mężczyzn, 6,7 lat u kobiet

II. Stadium zwane KATAGEN
Pierwsza faza kończy się. Komórki już się nie rozmnażają, cebulka włosa przechodzi fazę spoczynku, wznosi się ku powierzchni, trzon włosa przerywa wzrost. Czas: około 2 tygodnie

III. Stadium zwane TELOGEN
Kończą się wszystkie własne działania włosa, włos przygotowuje się do wypadnięcia. Czas: 3 miesiące
Na koniec stadium TELOGEN powtarzają się znowu te trzy fazy, tzn. cebulka włosa wytwarza nowe komórki, włos rozpoczyna stadium ANAGEN.
Wraz z wiekiem wydłuża się stadium, w którym cebulka przerywa swoje działania. Dlatego po czterdziestym roku życia coraz więcej włosów znajduje się w fazie spoczynku i coraz mniej włosów odrasta, łatwiej wypada, trzonki włosów stają się cieńsze, zmniejsza się też produkcja łoju.

źródło: www.ph-progress.pl/blog

Komentarze